Korábbi cikkünkben a bálázót mutattuk be. Elárultuk, hogy mi alapján érdemes bálázót választanod.
Ebben a cikkben megtudhatod, hogy milyen a tökéletes bálaháló, illetve mire kell figyelned, ha vásárlás előtt állsz.
Mi az a bálaháló?
A bálaháló egy speciális hálószerkezet, amit a mezőgazdaságban rendszeresen használnak, főleg a betakarítás utáni időszakban. Ugyanis ilyenkor bálázzák a földeken maradt szalmát, szénát és egyéb terményt.
Tehát a bálahálót – ahogy a nevében is benne van – bálázáshoz használják. Ez a háló az, ami egyben tartja az összetömörített szálakat, így a bála nem tud szétesni.
A bálahálót leginkább a körbálák készítésekor használják. Ennek egyszerű oka van: a bálazsineg a körbálákat nem tartja megfelelően össze, csak akkor, ha alaposan, többször áttekerik rajta. Ezért terjedt el inkább a hálós megoldás. Azonban a bálaháló sem mindig jó: a minősége nagyban befolyásolja a munkát és az elkészült terméket, azaz a bálát.
A tökéletes bálaháló
Munka közben fontos, hogy a bálaháló megfelelő minőségű legyen. Ez ugyanis nagyban befolyásolja a bála minőségét és eltarthatóságát. Nézzük meg, hogy mire kell figyelni a bálaháló kiválasztásánál.
Nehezen szakítható
Ez fontos szempont. A bálának tömörnek kell lennie, ami erős bálahálót igényel. Minél nehezebben szakad el a háló, annál könnyebb vele kemény bálát készíteni, és szállítani. Gondoljunk csak bele: a bála készítésekor a hálót meg kell feszíteni, és szorosan kell a bála köré tekerni, hogy az megfelelően tartson. Ha a háló elszakad, a bála nemes egyszerűséggel szétesik, és kezdődhet a munka elölről.
Nyúlékony anyagú
A bálaháló esetében fontos az is, hogy nyúlékony legyen az anyaga. Ez is ahhoz vezethető vissza, hogy a hálót a bálázáskor meg kell feszíteni, hogy jól tartson. Ha a bálaháló anyaga túl kemény, nem képes nyúlni, akkor könnyebben „eltörik”, elszakad. A nyúlékonyság a bála formázásában is nagy szerepet játszik, merev anyaggal ugyanis nem lehet szép körbálát készíteni.
UV-álló
A tökéletes bálahálónak tűrnie kell az erős napfényt és UV-sugarakat. A bálázás után sok esetben nem kerül rögtön tető alá a bála, hanem hetekig még kinn marad a földeken. Ilyenkor a bála kap esőt és erős napfényt is. A bálahálónak ezeknek ellen kell tudnia állni, különben a bálák szétesnek és széna, szalma tönkremegy.
Sok múlik a bálaháló minőségén
Azt már tudjuk, hogy milyen kritériumoknak kell megfelelnie a bálahálónak. Most nézzük meg azt, hogy mi történik akkor, ha olyan bálahálót vásárolunk, ami egy, vagy több szempontnak nem felel meg.
Irány a szerviz
A nem jó minőségű bálaháló gátolhatja a munkát. Előfordul, hogy a bálázógép begyűri a hálót. Ez, ha munka közben sűrűn előfordul, akkor amellett, hogy bosszantó, még jócskán lassítja is a haladást. Rosszabb esetben azonban a bálaháló olyan alkatrészekre is feltekeredhet, ami után nem tud tovább működni a bálázó. Ilyenkor a bálázó javításra szorulhat.
Mehet a kukába
A bálaháló a bála minőségére is hatással van. Ha nem jól fogja össze a háló a szálakat, akkor a bála eldeformálódhat. Ez nemcsak esztétikai problémát jelent: az eldeformálódott bála könnyebben beázik, ami a bála belsejében rohadáshoz vezet. Innentől kezdve a bála használhatatlan lesz, és mehet a szemétbe.
Balesetveszély
Ha a bálaháló szállítás közben „mond csütörtököt”, akkor az balesetet is okozhat. Az ingatag, esetleg szétesett bála könnyen leeshet a szállítójárműről. Valljuk be: nem szerencsés, ha egy nagy adag széna, vagy szalma kerül az úttestre. Ez balesethez is vezethet.
Több rétegben
Nem mindegy az sem, hogy milyen takarmány kerül bálázásra, ugyanis a különböző terményeknek különböző tulajdonságai vannak. Ez pedig befolyásolja azt is, hogy a bálahálót hányszor kell áttekerni a bálán, azaz: milyen gyorsan fogy a háló.
Tekerjük a hálót. De meddig?
Nagyban függ a terménytől, hogy a megvásárolt mennyiségű bálaháló milyen gyorsan fog elfogyni. A fű és a legelő széna például más hálófordulatot igényel, mint a szalma. Nézzük meg ez mit jelent:
● A fű és a széna kisebb nyomást gyakorol a bálahálóra, ezért nincs szükség nagy ellenállásra. Így elég csak 2-3 hálófordulat.
● A szalma helyzete más: a szalma bár könnyebb, mint a korábban említett példák, mégis nagyobb nyomást helyez a bálahálóra. Emiatt a bálahálót többször is át kell tekerni a bálán, hogy az ne essen szét. Ebben az esetben 3-4 hálófordulat javasolt.
Megéri a keresés
A tökéletes bálaháló kiválasztása tehát nem egyszerű feladat, azonban mindenképp megéri megkeresni a lehető legjobb minőségűt, hogy a munka hatékony és zökkenőmentes legyen.
Nézz szét a Ferwant kötözőanyagai között, ahol többféle bálahálót is megtalálsz.