Korábbi bejegyzésünkben a rendsodrás és a tökéletes bálázás rejtelmeibe avattunk be.
A kombájn a mezőgazdászok egyik legfontosabb eszköze, hogy gyorsan és hatékonyan tudják elvégezni a munkát, például az aratást. Ehhez viszont a kombájnokat fel kell készíteni a szezonra, hogy a betakarítás zökkenőmentes legyen.
Miért kell a kombájn?
A traktorok után a kombájnok a legfontosabb gépek a mezőgazdaságban, ezért kifejezetten fontos ezeket folyamatosan karbantartani, hogy minél tovább tudd hibátlanul használni.
Magyarországon a kombájnokat leginkább a kovászosok, az olajos növények és a kukorica betakarítására használjak. Ezek a hatalmas gépek megkönnyítik a munkát és lehetővé teszik, hogy a betakarítás gyorsabb legyen.
Ez azonban csak akkor működik, ha használat előtt a gép megfelelően fel van készítve a munkára, legyen szó használt, vagy új kombájnról.
Minden kombájn alkatrész számít
Már a kombájn vásárlásánál érdemes figyelembe venni, hogy ezeknek a gépeknek éves karbantartás szükséges, főként az aratási szezon megkezdése előtt.
Mielőtt a gép a földekre indulna alaposan át kell nézni benne
- a láncokat, ékszíjakat
- a terménytovábbító léceket,
- a csapágyakat,
- a kaszaujjakat,
- a gumitömítéseket
- az olajszintet
- a mozgó alkatrészeket.
A kopott, elhasználódott alkatrészek ugyanis komoly gondokat okozhatnak, ami drága és hosszadalmas javítási munkába kerülhet. Az éves karbantartás hosszú távon a pénztárcát is kíméli.
A tisztítás legyen az első
Az első és legfontosabb dolog, hogy a kombájn belseje tiszta legyen, mentes a növényi maradványoktól, kosztól. Ezzel elkerülhető, hogy aratáskor dugulás, torlódás alakuljon ki, ami lassíthatja, vagy meg is állíthatja a munkát.
Ha a kombájn típusa megengedi, akkor érdemes kivenni a rázóasztalt is, így sokkal könnyebben és alaposabban meg lehet azt tisztítani.
A kombájn alkatrészek átvizsgálása nélkülözhetetlen
A gép tisztítása után az alkatrészek átvizsgálása következik. Ehhez sok esetben szerelés is szükséges, ugyanis a legtöbb cserére szoruló alkatrész nehezen elérhető, azonban mindenképp fontos ezeket megvizsgálni az betakarítás megkezdése előtt.
Kaszaujjak, kaszapengék
Ha töröttek, eldeformálódtak, újak beszerelése szükséges.
Csúszótalpak
Fontos szerepet játszanak, ezért érdemes ellenőrizni a kopottságukat, mozgathatóságukat.
Láncok
A ferdefelhordó láncoknak feszesnek kell lenniük, hogy hatékony legyen a munkavégzés, ha kinyúltak, elhasználódtak, akkor csere szükséges.
Csapágyak
Az elhasználódott csapágy munka közben nagyobb kárt is tehet a gépben, ezért fontos az időközi ellenőrzése és ha szükséges, a cseréje.
Ékszíjak
A télire visszalazított ékszíjakat is meg kell nézni. A repedt, kopott, kinyúlt ékszíjak cseréért kiáltanak.
Zsírzás fontossága
A kombájnoknál az egyik legfontosabb
- az rendszeres motorolajcsere
- és a mozgó alkatrészek zsírzása.
Ez utóbbin nem érdemes spórolni, mivel ennek hiánya hosszú távon több kárt is okozhat a gépben.
A zsírzás nagyon fontos, amit nyáron reggel érdemes elvégezni, amikor még nem túl meleg az időjárás. Fontos, hogy a gyártó által előírt útmutatás szerint történjen a zsírzás. A karbantartó táblázat pontosan leírja, hogy melyik alkatrészt mennyi üzemóránként és milyen mértékben kell bekenni a tökéletes működéshez.
Sok esetben – főleg az újabb típusú kombájnoknál – a burkolaton is megtalálhatók az erre vonatkozó matricát.
A motorolajszint mérésnél fontos szabály – hasonlóan az autóknál –, hogy a kombájn vízszintes területen álljon, így a nívópálcán az érték a tényleges olajszintet mutatja.
Lépésről lépésre
Ahhoz, hogy biztosan minden le legyen ellenőrizve érdemes sorrendben haladni. A legjobb, ha szervizelés a kombájn elejétől a hátsó fele felé halad.
1. Vágóasztal
A kombájn egyik fontos része, mivel itt történik maga a vágás. Itt mindenképp
- be kell állítani a kaszaujjak és pengék távolságát,
- a le kell ellenőrizni a rögzítésüket,
- ki kell cserélni a láncokat és ékszíjakat, ha szükséges.
A levágott gabona továbbításában fontos szerepet játszó motolla esetében a rugók állapota a fontos.
2. Ferdefelhordó
Itt a lécek és a lánc az, ami leggyorsabban elkopik, ezért minden szezon elején ellenőrizni kell.
3. Cséplőszerkezet
A cséplőszerkezetben történik a szemek kicséplése a kalászból, ezért alapos átvizsgálást igényel, a minőségi termény érdekében. A cséplőszerkezetnél fontos ellenőrzési pont
- a dobkosár,
- a rosták,
- a verőlécek,
- és a szalmaládák.
4. Motor és kabin
A motornál elengedhetetlen a korábban említett olajcsere. Emellett a figyelni kell arra is, hogy a pollenszűrők rendszeresen cserélve legyenek, ugyanis aratáskor a levegőben sokkal magasabb a por- és pollenkoncentráció, ezért a szűrők is gyorsabban telítődnek.
Ha a szűrők nem esnek át rendszeres cserén, akkor a pollen és a por könnyen bejut a kabinba, ami hosszú távon károsíthatja a kombájn vezetőjének egészségét.
A pollenszűrő cseréje után a kabinról sem szabad megfeledkezni. A tisztaság mellett fontos megnézni, hogy minden megfelelően működik-e a kabinban, hogy megkezdődhessen a biztonságos aratás.
A kombájnok karbantartása elsőre bonyolult és időigényes munkának tűnhet, azonban hosszú távon mindenképp megéri vele foglalkozni, ugyanis így megnövelhető a gép élettartama, és gyorsítható vele a munka.