A teljesen automata mezőgazdasági gépek erőteljesen enyhítenék a szakmunkások és az idénymunkások hiányát, így nem meglepő, hogy nagy az érdeklődés irántuk.
A szektor egyik legnagyobb hírnévnek örvendő gyártója, a John Deere a hagyományosnak nevezhető, ember irányítású traktorjaira és önjáró permetezőire utólag is installálható rendszert kínál, amely nagyfelbontású kamerák és GPS segítségével navigálja a gépet a sorok között.
Robottraktorok
Nem csak a gépkezelő kényelmi szintjének emelése a cél, hiszen a precíziós irányításnak köszönhetően szinte a nullára csökkenthető a növényekben okozott kár. Gondoljunk csak bele: növeli a terméshozamot, és akár a munkaidő végén, egy fáradt kezelővel, vagy akár éjjel is tartható az elvárt sebesség és teljesítmény.
Hasznosságuk megmutatkozik akkor is, amikor a kezelő a fülkéből nem láthatja elég jól a munkafolyamatot, amit végeznie kell, a gyümölcsrázás vagy metszés is ilyen. Ekkor a távirányítással tökéletesen megoldható feladat.
(Kép forrása: Agrointelli)
Még távol vannak a robottraktornak nevezhető gépezetektől, de a fejlesztéseknek és a robotika folyamatos fejlődésének köszönhetően, a közeljövőben megvalósulhat! A dán Agrointelli fejlesztése, a Robotti a tökéletes példa erre, hiszen fülkével sem rendelkezik.
Agrárdrónok
A mezőgazdaságban nem számít új jelenségnek a légi eszközök használata, hiszen a múltszázad óta alkalmazunk permetező repülőgépeket, illetve a hazánkban is elterjedt Kamov, a műtrágyaszórásra és permetezésre bevetett helikoptert sem kell bemutatnunk senkinek.
A drónok megjelenésükkel sokkal olcsóbb és könnyebb megoldást kínálnak a hasonló, levegőben végzett műveletekre!
Hatalmas előnye, hogy egy jó minőségű kamerával felszerelt drón képes arra, hogy akár a teljes mezőgazdasági területet letapogassa. A növénykultúra állapota könnyedén felmérhető, hiszen alkalmasak a centiméterpontosságú mérések készítésére. Az így elkészült képekből 3D-s térkép készíthető, ami alapján az MI repülési tervet készíthet. A gazda ezt a tervet igényei szerint módosíthatja.
A végleges útvonal elfogadása után, a drón önállóan elvégzi a permetezést vagy akár szemcsés anyagok, műtrágya kiszórását. Az élőkép funkció segítségével lehetőség van a folyamat folytonos felügyeletére is.
Milyen előnyei vannak az agrárdrónok használatának?
Összességében elmondhatjuk, hogy a drónokkal időt, trágyát, permetezőszert, emberi munkaerőt és üzemanyagot spórolhatunk meg, ami mellett növelhetjük gazdaságunk terméshozamát, bevételét.
Az időjárás jelenlegi kiszámíthatatlansága miatt, sajnos többször keletkezhet kár a termesztett növényekben. A drón a károk felmérésében is hatalmas segítség lehet! Az újabb modellek nem csak a vihar, az aszály és a vadállatok által károsított terület nagyságát, hanem az elpusztult növényállomány mértékét is képesek meghatározni.