A precíziós mezőgazdaság jelentése
A precíziós mezőgazdaság egy olyan modern koncepció, ami a digitális technikák használatával figyeli és optimalizálja a termelés menetét, folyamatát. A legnagyobb hangsúlyt az optimalizálás kapja: például, ahelyett, hogy a műtrágyát egyenlően oszlatnánk el a teljes területen, ezt a technikát használva, a mezőn belüli talajváltozások mérésével tudhatjuk, hová mennyi szükséges. Ez a műtrágya optimalizált felhasználásához vezet, megtakarítva a költségeket és csökkentve a környezeti hatásokat.
Szerencsére, egyre jobban elterjedt ez a technika, hiszen jelentősen segítségünkre lehet ár a tervezésben is. Hiszen egy olyan technológiai megközelítésű gazdálkodási menedzsment, amely megfigyeli, méri és elemzi az egyes mezők és növények igényeit. A fejlett elemző kapacitás és képesség, másrészről a robotika – légi felvételek, érzékelők és a kifinomult helyi időjárás előrejelzések mind-mind a munkánkat segítik.
Intelligens, okos mezőgazdaság ismérvei
Az intelligens gazdálkodás a mai információ és adattechnológiák alkalmazása a gazdálkodási rendszerek javításának érdekében. Az okos mezőgazdaság lényege nem a precíz méréseken vagy a mezőkön és állatok közötti különbségek meghatározásán van: itt a fókusz az adatokon és az azokhoz való hozzáférésen van, illetve azok okos, átgondolt módon való alkalmazásán.
Az okos gazdálkodás nem csak az egyéni gépeket foglalja magában, hanem az összes gazdaságműveletet is. A termelők mobil eszközök (táblagépek, okostelefonok, stb.) segítségével kapnak valós idejű képet, adatokat a talaj és a növények állapotáról, de a terep, az éghajlat vonatkozásában is releváns információkkal szolgálnak. Az erőforrások felhasználása, a munkaerő felmérése, illetve a finanszírozási kérdéskör is egyszerűbb a segítségükkel. Mindezeket figyelembe véve, lényegi és hasznos adatok birtokában tudnak megalapozott döntéseket hozni, nem pedig tapasztalat és megérzés útján.
Digitális mezőgazdaság jellemzői
A digitális mezőgazdaság lényege abban rejlik, hogy az adatokból értéket teremtünk. Túllendül azon, hogy a megszerzett adatok mit jelentenek és ezen adatok alapján gyakorlati intelligenciát hoz létre, így adva meg az igazi értéket a kapott ismereteknek.
A digitális gazdálkodás az előbb említett két technikát egyszerre fogja össze.
A precíziós és az okos gazdálkodás módszereinek konzekvens gyakorlati alkalmazását, a gazdaság belső és külső hálózatba szervezését és a webalapú adatplatformok együttes használatát tökéletesen egyesíteni tudja. A folyamatos technológiai fejlődések segítségével nagyban megkönnyíti és leegyszerűsíti a gazdák munkáját.