A precíziós módszer ugyan a fejlett technológiai eszközök alkalmazását követeli meg, de hosszú távon garantáltan kifizetődővé válik a befektetés, a kevesebb vegyi anyag használatnak és egészségesebb terményeknek köszönhetően.
Az egyik ilyen precíziós gazdálkodási eszköz a gyomokat detektáló és irtó gép, amelyet több cég is a gyártósorán tudhat. Egy amerikai vállalat, a Solinftec már gyakorlati körülmények között is teszteli legújabb találmányát, a Solix Sprayer-t.
Ez a robot képes automata üzemmódban, akár a nap 24 órájában dolgozni. Az energiaellátását napelemek biztosítják, ami még vonzóbbá teszi. A gép kamerák és különféle érzékelők használata közben méri fel egyenként az összes növényt, ami felett elhalad. Képes azonosítani őket és megkülönböztetni a gyomoktól. A nemkívánatos növényeket közvetlenül gyomirtóval fecskendezi le, amivel kiküszöbölhető, hogy a hasznos és egészséges növények is károsodhassanak az egész folyamat során.
Az eszköz az ALICE AI rendszerrel tevékenykedik, ami a cég által kimondottan mezőgazdasági célokra fejlesztett program - ezzel a rendszerrel a gazdálkodók nem csak a nyers adatok birtokába kerülnek, hanem egyfajta elemzést és tanácsadást is kapnak, ami segíti őket a döntéshozatalban.
"Egy ember naponta körülbelül 35 000 döntést hoz meg naponta. A gazdák számára a választás mindent megváltoztathat!"
- írja a Solinftec, kiemelve, hogy a rendszer egy mezőgazdasági terepről naponta akár 10 milliárd adatot is képes összegyűjteni és elemezni.
A gyomirtó robot az elsődleges feladatán kívül néhány különleges és hasznos funkcióval is rendelkezik, amik a növények célszerű kezelésében játszhatnak nagy szerepet. Figyeli a lehetséges betegségek megjelenését, a káros rovarok jelenlétét, a tápanyagok szintjét és térképet alkot az ellenőrzött területről. A robot előreláthatólag 2023-tól lesz elérhető, mivel egyelőre még csak a képességeit tesztelik.
Ha felkeltette az érdeklődésedet, kattints ide és nézd meg a róla készült videót!