A kukoricánál és a napraforgónál, óriási, mintegy 400 milliárd forint a kiesés, emellett, a kalászos gabonák aratása sem hozta a várt sikereket. A bajt tovább árnyalja, hogy nem csak a mennyiség, a minőség is jelentősen romlott a csapadékhiány miatt. Kijelenthetjük, hogy a klímaváltozás elég erősen megmutatta romboló erejét országunkban: a tudósok által évtizedek óta kiszámított kirívó időjárási anomáliák közül, jelenleg a szárazság az, ami dominál a kártékony hatások közül. Ebben az évben a csapadékeloszlás jóformán kettéválasztotta Magyarországot, hiszen a Dunántúlon közepes és jó terméshozamnak örülhetnek, míg az Alföld egyértelműen elesett a küzdelemben.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy bizonyos termények esetében a gazdálkodók nagyobb területben gondolkodtak, mint korábban: az árpa vetésterülete például 30%-kal emelkedett az eddigiekhez képest, de az össztermés végül 10%-kal kevesebb lett az előző évi számokat nézve.
A búzára is hasonló sors várhat, hiszen az eredmények az egész országban nem túl rózsásak, ezért itt is csekélyebb termésre számítanak. Jelenleg a vetésterület nagyjából 31-32%-án fejeződött be az aratás, így a veszteségeket csak becsülni lehet.
Az adatokat összegezve elmondhatjuk, hogy országunkban a kalászos termés idén tragikusan gyenge szinten mozog.
Az árpa aratása már lezajlott. Az országos átlag 4,5 tonna lett, a Dunántúlon 5, az Alföldön 2-3 tonna közötti átlagokat arattak hektáronként. A búza esetében jelenleg 3,5-4 tonna közötti az országos termésátlag, ami jelentős csökkenés a tavalyi 4,5-5 tonnához képest. Az Alföld komoly veszteségeket szenvedett el, hiszen még 4 tonna körül sem képződik nyereség a jelenlegi magas inputanyag-árak miatt.
Az ősz sem tartogat semmi pozitívat. Közel 300 ezer hektárnyi területen a kukorica olyan mértékben kiszáradt, hogy semmiféle értékelhető termést nem remélhetnek a gazdálkodók, ami magyarán szólva azt jelenti, hogy kb. 2,1-2,4 millió tonna kukoricával kevesebb a vártnál.
A napraforgó helyzete is hasonlóan tragikus: 200 ezer hektáron voltak kénytelenek lemondani a termésről. Ennek köszönhetően, 600 ezer tonna napraforgó fog hiányozni.
Az aszály még jelenleg is folytatódik, így a szárazság okozta károk végső egyenlege ismeretlen. A terméskiesés és az csapadékhiány egyéb hatásai csak később fognak igazán megmutatkozni.