Barion Pixel

Mezőgazdasági alkatrészek széles választéka!

Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Kategóriák / Termékek

Az időjárás szélsőségei – avagy, mi várhat ránk a jövőben?

2022. 10. 25. 12:46:01
Az időjárás szélsőségei – avagy, mi várhat ránk a jövőben?
A 2022-es év előtt az eddigi legszélsőségesebb a 2003-as volt, de az idei aszály ezt a Duna-Tisza-közétől keletre fölényesen megdöntötte. Rekord kevés mennyiségű csapadék esett tavasszal és nyáron, illetve extrém magas volt a száraz napok összege is. 

Ha 50 évre visszamenőleg böngésszük a KSH statisztikákat, szembetűnik, hogy egyáltalán nem nőtt az aszályos félévek gyakorisága.  De akkor mégis mi okozta ezt a szélsőséges kilengést? A válasz egyszerű, mégis elkeserítő: az övezetünknek van egy sajátos változékonysága, ami periodikusan váltakozik. Azonban, látszik, hogy egyre súlyosabbak ezek a „szokásos” aszályok, illetve ezen kilengések gyakorisága 1990 óta folyamatosan nő.  


Mit nevezünk aszálynak?


Aszályról akkor beszélhetünk, amikor kevés a talaj víztartalma. Két ok idézheti elő:
-    ha kevés csapadék hullik,
-    illetve, ha a magas hőmérséklet következtében nagy a párolgás.
Ebben az évben viszont nem csak a hulló csapadék mennyisége volt alacsony, a kánikula miatt a párolgás is nagyobb volt. Ezek együttesen óriási károkat okoztak a mezőgazdászoknak és a gazdaságnak is egyaránt. 

 

A klímaváltozás negatív hatásai és Európa helyzete


A klímaváltozás vonatkozásában az aszály tipikus jelenségnek számít, több hatás együttese váltja ki. 
Sokan úgy gondolják, hogy a klímaváltozás azonos mértékű, folyamatos melegedést jelent, azonban ez nem így működik. A változást súlyos kilengések követik, a szélsőséges események nem csak súlyosabbá, de gyakoribbá is válnak. Az is előfordulhat, hogy nem egy bizonyos esemény ölt extrém méreteket, hanem több ilyen együttes előfordulása okozza a katasztrófákat. 
Kontinensünkön jellemző lesz a kevés csapadék a hőhullámokkal vegyítve, ami kifejezetten fenyegető hatás mind a mezőgazdaság, mind a gazdaság és így az emberek szintjén is. 
Régiónkban nőtt a csapadékösszeg a tavaszi és nyári időszakban, viszont a száraz napok száma is hasonló tendenciát mutat. Az aszály kialakulásához az is elég, ha néha túl sokat, néha viszont nagyon keveset esik az eső. 


Mit hozhat a jövő?


A jövő sajnos nem kecsegtethet minket semmi pozitívval… Az előrejelzések alapján, nagy valószínűséggel fel kell készülnünk a csapadék éven belüli eloszlásának változásával: télen több és intenzívebb csapadék valószínű, míg a nyárra csak a szélsőséges, esetleg csapadékmentes időjárás lesz a jellemző. A száraz periódusok hosszabbak és gyakoribbak lesznek, majd ezt követően fog több csapadék egyszerre hullani. 


 

Ezek a változások az idő múlásával egyre látványosabb hatást fognak elérni. Képesek lesznek megváltoztatni a régiók kinézetét is. Ha a jelenlegi károsanyag-kibocsátást vesszük alapul, századunk végére eltűnhetnek a bükkösök és tölgyesek, így az országunk jelentős része sztyeppévé válik. 

A változásoknak nem csak a külsőre vonatkozó hatásai vannak:
Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) egyik legfrissebb tudósítása alapján, egy pesszimista éghajlati forgatókönyv megvalósulásakor a művelhető területek egyharmada alkalmatlanná válhat a termelésre.


 

Mindebből az következik, hogy a négy legfontosabb gabonanövény (rizs, búza, kukorica, szója) globális hozama akár 30 százalékkal is csökkenhet az évszázad végére. 

Mi várhat a magyar gazdákra?


Magyarországra (Spanyolország mellett) talán még ennél is rosszabb jövő várhat: a kukoricatermés csökkenése elérheti a 60-80 százalékos visszaesést is. Ennek két nyomós oka van:
-    az egyre melegedő és száraz viszonyok nem kedveznek a gabonanövényeknek, 
-    a magyar mezőgazdaság alkalmazkodása nem túl előrehaladott.

 

Hasonló, bár kisebb visszaesés várható a búza hozamában is, ott 20-21 százalékra jósolják a mértékét. 


 

Az egyetlen megoldás, ha elkezdünk idomulni a kialakult helyzethez és alkalmazzuk a kor és a technológia adta eszközöket. 

Image