Előző cikkünkben a kenőzsírról írtunk. Elmondtuk, hogy miért van szükség a kenőzsírra, és hogy tényleg olyan fontos-e a zsírozás. – Eláruljuk: igen.
Ebben a cikkben a mezőgazdasági gépek téliesítésével fogunk foglalkozni. Miért fontos a gépek téliesítése? Egyáltalán hogyan kell csinálni, mire érdemes figyelni? Ebből a cikkből minden kiderül.
Ezért fontos a mezőgazdasági gépek felkészítése a télre
A mezőgazdasági gépek felkészítése a télre nem kis feladat a járművek tulajdonosainak. Ezek a lépések azonban elhagyhatatlanok, ha szeretnénk meghosszabbítani a gépek élettartamát.
A használaton kívüli időszak alatt a gépeket számos károsító tényező érintheti, amelyek akár végleges károkat is okozhatnak. Az eszközök megóvása mellett kiemelt figyelmet kell fordítani a korrózióvédelemre is, hiszen ha a korrózió elindul, az hozzájárul a gép élettartamának csökkentéséhez.
Lássuk, hogy mit kell tenni ahhoz, hogy a nem használt gépeket biztonságban tudjuk a következő munkaszezon megkezdéséig.
Első lépés: a tisztítás
Miután az őszi munkák befejeződtek fontos, hogy a mezőgazdasági gépeket tisztán állítsuk be a helyükre telelni. Ez nemcsak a megjelenés szempontjából fontos, hanem a korrózió elleni védelem miatt is. A gép alvázára ragadt sár melegágya a rozsda megjelenésének. Egy alapos tisztítással ez a probléma lecsökkenthető.
Tisztításkor érdemes levenni a burkolatokat és alaposan kitakarítani az egyébként nem látszó részeket is. Munka közben ide könnyen beragadhat a homok, a kosz és akár a magok is. Ezeket célszerű eltávolítani. Egy magasnyomású légtisztítóval ezt könnyen meg is tehetjük.
Zsírozzunk a leállás előtt!
A tisztítás után fontos alaposan átnézni a gépet és ha szükséges, akkor bezsírozni a mozgó, forgó alkatrészeket. A zsírozás azért fontos, mert a kenőanyag megvédi ezeket az alkatrészeket a párától és a fagytól, így nem engedi, hogy azok berozsdásodjanak. Ezzel elkerülhető a tavaszi cseréjük.
Azonban fontos, hogy nem elég csak akkor zsírozni, amikor a gépet felkészítjük a télre, a leállásra. A zsírozás akkor is fontos, mielőtt tavasszal újra munkába áll a gép, hogy minden alkatrész megfelelően működjön.
Lazítsuk meg a szíjakat
Mivel a gép a következő hetekben nem lesz mozgásban, ezért érdemes a szíjfeszítőket meglazítani. Ezzel az egyszerű feladattal hosszú ideig megőrizhetjük a szíjak állapotát. Azonban tavasszal mindenképp ellenőrizzük le mindegyik állapotát, és ha elkoptak, meglazultak, akkor cseréljük ki azokat, hogy a lehető leghatékonyabban működjön a gép.
Teleltessük az akkumulátort
Az mezőgazdasági gépekben közös, hogy mindegyikben van akkumulátor. Ezeknek a téliesítése is fontos, ugyanis az akkumulátorok tönkremennek, ha hosszú ideig nem használjuk azokat.
A használaton kívüli akkumulátoroknál fennáll a szulfátosodás veszélye, ami aztán meggátolja, hogy újra fel lehessen tölteni a lemerült akksit.
Az akkumulátorok téliesítésének első lépése, hogy kikötjük a csatlakozókat. Ezt csak az akkumulátoron lévő utasítás szerint szabad elvégezni. Ezután az akksit meg kell tisztítani a szennyeződésektől. Érdemes ellenőrizni a elektrolit szintjét és szükség esetén a gyártó előírásainak megfelelően feltölteni. Ezután fontos akkumulátortöltővel teljesen feltölteni és készen is áll a teleltetésre.
Engedjük le a kerekeket
Sokan a mezőgazdasági gépek teleltetésekor nem gondolnak a kerekekre, pedig kellene! A kerekek nem megfelelő tárolása később akár defekthez is vezethet. Érdemes a gépek kerekeit kissé leengedni, hogy ne feszüljön túlságosan a gumi. Emellett a gépet magát érdemes úgynevezett tartóbakra állítani, így megóvhatjuk a kerekeket a folyamatos nyomástól.
Teleltetés csak fedett helyen!
A gépeknek nem tesz jót, ha télen a hóban, fagyban a szabad ég alatt állnak, ezek ugyanis károsíthatják a gépek mechanikus és elektronikus részeit. Ha a szabad ég alatt hagyjuk a gépeket, akkor akár az élettartamuk is csökkenhet. Érdemes a mezőgazdasági gépeket olyan fedett helyen tárolni, ahol biztonságban vannak a kemény fagyoktól.
A legjobb, ha a gépeket nem éri nagy mennyiségű pára a tél folyamán – ezzel is csökkenthetjük a rozsdásodás esélyét. A fagy sem tesz jót a gépeknek: ha nem gondoskodunk a megfelelő fagyálló folyadékokról, akkor tavaszra könnyen szétfagyhatnak a különböző tartályok és csövek, amelyek cseréje nagy kiadással is járhat; az időkieséssel nem is beszélve.
Ne takarjuk le!
Sokan gondolják úgy, hogy a takarófólia biztonságot ad a mezőgazdasági gépeknek. Azonban ez nem igaz. Sőt, a letakarással többet ártunk a gépeknek, mint használunk. Ezzel a megoldással ugyanis folyamatos párás közegben tartjuk a gépek, ami melegágya a rozsdásodásnak.
A korrózió elkerülése érdekében fontos, hogy a gép szabadon szellőzhessen. Így a pára nem csapódik le az alkatrészeken, fém elemeken és a rozsda is kisebb eséllyel jelenik majd meg.
A rágcsálók is kárt tehetnek
A mezőgazdasági gépek téliesítésekor fontos, hogy megóvjuk azokat a rágcsálóktól. Ezek az állatok elrághatják a gépek kábeleit és kárt tehetnek a különböző alkatrészekben. Tavaszig komoly károkat okozhatnak a mezőgazdasági gépekben, amelyek javítása drága mulatság lehet.
Érdemes a gép közelébe csapdákat, mérgeket kihelyezni, de akár ultrahangos rágcsálóriasztóval is védhetjük a gépek épségét.
Hatékonyan jövőre is
A gépek karbantartása és előkészítése a téli hónapokra biztosítja, hogy a következő szezonban azok a legmagasabb hatékonysággal működjenek. A megfelelő téliesítéssel csökkenthetjük a váratlan meghibásodásokból adódó idő- és anyagveszteségeket, és természetes a pénzkiadásokat.
Minden egy helyen a téliesítéshez
A mezőgazdasági gépek felkészítése a télre tehát nemcsak egy hóbort: fontos a gépek minőségének és élettartamának fenntartása érdekében. A FerWantnál fontos, hogy a gépek a lehető leghatékonyabban működjenek, ezért csak olyan termékeket adunk, amelyek tökéletesek a mezőgazdasági gépek téli felkészítésére.
Ha fagyállóra, kenőanyagra, akkumulátorra, vagy töltőre van szükséged nézz szét a FerWant kínálata között, ahol nagy választékban megtalálsz mindent, amire szükséged lehet.