Korábbi cikkünkben a helyes szántást vettük végig pontról pontra. Ebben a cikkben a permetezéssel fogunk foglalkozni. Mikor érdemes permetezni? Mire figyeljünk közben? Milyen óvintézkedéseket kell tenni? Ezekre a kérdésekre fogunk válaszolni.
Miért kell a permetezés?
A permetezés önmagában egy tág fogalom, mivel a permetezés sokfelé lehet. A permetezés leegyszerűsítve azt jelent, hogy valamilyen kórokozó, baktérium, vagy gomba ellen juttatunk ki szert a levelekre, hajtásokra, ezzel is védve a növényt. Létezik
- lemosó permetezés,
- áztató permetezés,
- és ködszerű permetezés is.
Ahogy a permetezés fajtája, úgy a permetszerek skálája is végtelen. Ezek függnek attól, hogy mit és miért permetezünk. Másfajta permetszer kell a gyümölcsfák, például szilvafa permetezésére és más a szőlő permetezésére.
A legnagyobb tényező: az időjárás
A permetezés pontos ideje nagyban függ az időjárástól. Az időjárási tényezők fontosak a permetezés hatékonyságának és biztonságának szempontjából.
- Hőmérséklet: akkor érdemes permetezni, amikor már meleg van, azonban nem túl meleg. A túl meleg levegő miatt a permetszer elpárolog, mielőtt célba érne, így hatástalan lesz.
- Szél: Túl erős szélben sem érdemes permetezni, mert a permetezőszert egyszerűen elviszi a szél.
- Eső: Érdemes a permetezést úgy időzíteni, hogy aznap, és az elkövetkező 1-2 napban ne essen az eső. Az eső ugyanis lemossa a permetszert a növényről, ami így nem képes kifejteni a hatását.
- Napszak: Legjobb, ha a kora reggeli, vagy késő esti órákban permetezünk, mivel ilyenkor a szél csendesebb és a nap sugarai sem túl erősek.
Lemosó permetezés: mire való?
A lemosó permetezés lényege a megelőzés: még azelőtt rákerül a permetszer a növényekre, mielőtt a probléma megjelenne. A lemosó permetezést általában tavasszal végzik, de egyre elterjedtebb évi kétszeri, azaz tavaszi és őszi lemosó permetezés.
A tavaszi lemosó permetezés a rügyfakadás előtt álló növények védelmében fontos. Ezzel a technikával a növénynek jóval nagyobb esélye van az egészséges virágzásra és érlelésre, mint a lemosó permetezés nélkül.
Az őszi lemosó permetezés is fontos, de más elven működik. Az őszi lemosó permetezésnek az a lényege, hogy a kórokozók áttelelését akadályozzuk meg, így biztosan nem élik túl a telet a gombák, és bogarak. Az őszi lemosó permetezést a levelek lehullása után, de még a fagyok előtt érdemes elvégezni.
Nem mindegy a permetszer
A lemosó permetszert mindig az adott probléma szerint kell megválasztani. A lemosó permetezéshez egyrészt ismerni kell az adott növény jellemző betegségeit, kártevőit és az ellen védekezni, másrészt pedig a korábbi éven tapasztalati alapján, a korábban felbukkant kártevők ellen érdemes permetezéssel védekezni. A gazdaboltokban többféle akár kombinált permetszer is beszerezhető a hatékony permetezéshez.
Bio lemosó permetezés: mivel lehet?
Ha permetezésről van szó, akkor egyre többen inkább a bio permetszereket használják. A bio permetszerek közé tartozik például
- a csalánlé,
- a zsurlólé,
- vagy a kamillafőzet is.
Azonban a bio permetezéshez már léteznek olyan vegyi szerek is, amelyek alacsony koncentrációval rendelkeznek, így még beleférnek a bio permetezés kategóriájába. Emellett hatásosan veszik fel a harcot a kártevőkkel szemben is.
Tartsuk be a szabályokat!
Permetezéskor fontos, hogy betartsuk a szabályokat a magunk és a növényeink egészsége érdekében is.
1. Helyes adagolás
A permetezőszert nem szabad túladagolni. Ez igaz akkor is, ha a kártevők jócskán elszaporodtak. A vegyszer túladagolása – amellett, hogy elpusztítja a kártevőket – akár a növénnyel is végezhet. Mindig a csomagoláson feltüntetett mennyiséget használjuk, és tartsuk be a két permetezés közötti pihenőidőszakot is.
2. Védőfelszerelés
Permetezéskor – legyen az bio, vagy vegyi – mindig viseljünk védőfelszerelést. Minden esetben szükség van gumikesztyűre, overálra és maszkra. Ez különösen fontosak. A maszk óvja a légutakat és a tüdőt a vegyszertől, a ruha pedig a bőrt. A vegyszerek ugyanis a bőrön keresztül is bekerülhetnek a szervezetbe. Érdemes szemüveget is viselni, hogy biztosan ne kerüljön bele a permetszer.
3. Óvjuk a veteményt
Ha gyümölcsfát permetezünk, akkor a körülötte lévő veteményest takarjuk le, hogy ne kapjanak a vegyszerből. A nem oda való vegyszer kárt tehet a veteményesben, emellett a már érő zöldségekről könnyebben bekerül a szervezetünkbe.
Sok múlik az alkatrészen
A megfelelő permetezéshez szükség van megfelelő eszközökre is. A védőfelszerelés mellett fontos, hogy megfelelő alkatrészek is legyenek. Az alkatrészek minősége és teljesítménye jelentősen befolyásolja a permetező hatékonyságát.
Legyen szó permetező szivattyúról, szórófejről, fúvókáról, szelepről, vagy tartályról, a FerWant kínálatában minden eszköz megtalálható a permetezéshez. Permetező alkatrészeként nézz szét a FerWant oldalán.