Korábbi cikkünkben a mezőgazdasági gépek téli felkészítéséről írtunk. Elmondtuk, hogy mi az amire figyelni kell, amikor a gépet hetekre, esetleg hónapokra félreállítjuk.
Ebben a cikkünkben a traktorok felújításáról fogunk beszélni. Elmondjuk, hogy miért érdemes ebben gondolkodni, mit érdemes felújítani, és azt is, hogy mikor a legjobb belevágni a traktor felújításba.
Miért fontos a traktor felújítás?
A traktor felújítás hosszú távon igen fontos. A traktor a mezőgazdászok fontos eszköze, amely tavasztól őszig folyamatos használatban van, a teleltetés időszakában azonban kevésbé, vagy egyáltalán nem használjuk. A megfeszített munka, majd a hosszú pihentetés bizony nyomot hagy ezeken a gépeken.
Ahhoz, hogy a traktorok hosszú távon használhatóak legyenek, fontos a rendszeres ellenőrzésük, és felújításuk, ha szükség van rá.
Kifizetődő a felújítás
A traktor felújításnak több jó oka is van, amiért érdemes komolyan venni, főleg ha régebbi típusról, például MTZ traktorról van szó.
Megbízhatóság és biztonság
Az idősebb traktorok alkatrészei idővel elkopnak, elöregednek, ami megnöveli a meghibásodások kockázatát és számát. A felújítás biztosítja, hogy a traktor megbízhatóan működjön, ezzel együtt pedig csökkenti a balesetek kockázatát.
Hosszabb élettartam
Rendszeres karbantartással és időszakos felújítással jelentősen meghosszabbítható a traktor élettartama. Ennek köszönhetően elkerülhető a sok esetben költséges teljes traktorcsere.
Hatékonyság és teljesítmény
A felújított traktorok jobban teljesítenek, ami növeli a munka hatékonyságát. Egy jól karbantartott motor például kevesebb üzemanyagot fogyaszt és jobban teljesít, mint egy elhanyagolt traktor régi motorral.
Környezeti hatás
A régi, elhanyagolt motorok több károsanyag-kibocsátást generálhatnak. A felújítás során a motor és egyéb rendszerek optimalizálása hozzájárul a környezetre gyakorolt negatív hatások csökkentéséhez.
Javított munkakörülmények
A traktor felújítás magában foglalhatja a vezetőfülke korszerűsítését is, ami javítja a vezető kényelmét és csökkenti a munkavégzés során tapasztalható stresszt és kényelmetlenséget.
Gazdaságosság
Bár a traktor felújítás maga költséges lehet, hosszú távon gazdaságosabb, mint egy új traktor vásárlása. Emellett a megbízható működés csökkenti a váratlan meghibásodásokból adódó költségeket.
Minden alkatrész számít
Ahogy mindennek, úgy a traktor felújításnak is megvan a menete. A felújítás megkezdése előtt alaposan meg kell vizsgálni a traktort, hogy felmérjük az állapotát.
Ez magában foglalhatja a motor, a hajtómű, a fékek, a hidraulikus rendszerek, az elektromos rendszerek, a karosszéria és a festés állapotának ellenőrzését. Az állapotfelmérés után érdemes tervet készíteni, hogy mit és milyen sorrendben érdemes felújítani. Mutatjuk, hogy melyek azok a részek, amelyeket érdemes górcső alá venni.
Motor
Ez magában foglalhatja a motor teljes szétszerelését, tisztítását és felújítását. A kopott vagy sérült alkatrészek, mint például dugattyúk, gyűrűk, csapágyak, és tömítések cseréje is ide tartozik.
Hajtómű és váltó
Az olajszivárgások ellenőrzése, a kopott vagy sérült alkatrészek cseréje, valamint a hajtómű és a váltó olajának cseréje szintén fontos része a felújításnak.
Hidraulikus és elektromos rendszerek
A hidraulikus rendszer esetében az összes tömlő, tömítés és szivattyú állapotát ellenőrizni kell. Az elektromos rendszernél a vezetékek, akkumulátor, generátor és indító állapotát kell felülvizsgálni.
Fékek és futómű
A fékrendszert teljesen át kell vizsgálni, beleértve a fékbetétek, a hengerek és a fék folyadék cseréjét. A futómű felújítása magában foglalhatja a csapágyak, a rugók és a kormányrendszer alkatrészeinek ellenőrzését és szükség esetén cseréjét.
Külső felújítás és festés
Ide tartozik a rozsdás vagy sérült karosszériaelemek javítása, a traktor alapos tisztítása, alapozása és újrafestése. Ez nemcsak esztétikai szempontból fontos, hanem a karosszéria védelmében is szerepet játszik. A rozsdás karosszéria, vagy alváz egy esetleges baleset során ugyanis nem képes megvédeni sem a járművet sem a vezetőt.
Mikor érdemes traktort felújítani?
A traktor felújítás az év bármelyik szakaszában fontos lehet. Azonban a téli pihenő után mindenképp érdemes alaposan átnézni a gépet. A téli pihenő után ugyanis lehetnek olyan alkatrészek, amelyek megérettek a cserére, esetleg az egész traktor olyan állapotban van, hogy részleges, vagy teljes felújítás is szükséges lehet.
A felújítás után a traktor hatékonyabban és biztonságosabban fog működni, emellett a téli, tavaszi felújítással elkerülhetjük azt is, hogy a gép később az állapota miatt kiessen a munkából.
A legjobb MTZ alkatrészek
A felújítás leginkább a régebbi típusú MTZ traktorokat érinti, hiszen már régóta lehetnek üzemben, ami miatt kopottak lehetnek.
Az alkarészek beszerzésekor érdemes első körben megnézni a minőséget és az illeszkedést. Ezek biztosítják ugyanis, hogy az adott alkatrész és ezáltal a traktor hosszú távon megbízhatóan működik majd.
Akár gyári, akár utángyártott alkatrészeket keresel, a FerWant kínálatában megtalálod a motorikus, hidraulikus, elektromos valamint vezérlőelemek és kuplung alkatrészeket is.