Korábbi cikkünkben a bálázás rejtelmeibe avattunk be, megmutattuk, hogy mitől lesz szép, egységes, megfelelő tömörségű a bála.
Most megtudhatod, hogy mennyi mindenre lehet használni a homlokrakodókat és hogyan lehet karbantartani ezeket az erős gépeket.
Mi az a homlokrakodó?
A homlokrakodó egy olyan munkagép, aminek a „homlokára” egy úgynevezett rakodókanalat lehet felszerelni. Ennek előnye, hogy bármilyen ömlesztett anyagot, például homokot, sódert, vagy akár trágyát képes felmeríteni és egy szállítójárműre, vagy egy meghatározott helyre önteni.
A homlokrakodónak az alapja egy lánctalpas vagy gumikerekes traktor. Ennek kötelező eleme az úgynevezett gém, amire a kanál rákapcsolódhat.
A homlokrakodók elengedhetetlen munkagépek az építkezéseken, és a mezőgazdaságban is. A fontosságát jelzi az is, hogy szinte az összes mezőgazdasági üzemben megtalálhatók. Nagy előnyük, hogy hatalmas mennyiségű anyagot képesek megmozgatni rövid idő alatt, ezért is szeretik ezeket a gépeket használni.
Egy gép, több funkció
A homlokrakodók úgy vannak kitalálva, hogy többféle kanalat is rájuk lehessen erősíteni a különböző feladatok elvégzésére. Itt számít az is, hogy mekkora mennyiségű anyagot kell megmozgatni és az is, hogy pontosan mit.
A kanalak segítségével el lehet végezni
- földi munkákat,
- anyagok mozgatását,
- farönkök pakolását,
- raklapok áthelyezését,
- rakodást,
- tisztítást,
- és tereprendezést.
Ezekhez a munkákhoz azonban más-más kanálra van szükség.
Kanala válogatja
A különböző műveletek különböző kanalat igényelnek. Nézzük meg néhány kanalat és azok felhasználási lehetőségeit.
1. Földkanál
Ahogy a neve is mutatja, ezt a kanalat a föld, vagy például műtrágya rakodására lehet használni. Ha lerakod a kanalat a földre és hátramenetbe kapcsolsz, akkor kiváló földegyengető válik belőle.
2. Terménykanál
Kialakításában hasonlít a földkanálhoz, de nagyobb nála. Tökéletes a különböző szemes termények, például búza, kukorica rakodásához.
3. Gumókanál
Nevéből adódóan gumós növények – burgonya vagy cukorrépa – mozgatására használják. A kanál felülete „rácsokból” áll, így a felesleges homok és más szennyeződés ki tud hullani. Ezután a kanálban csak a tiszta termény marad.
4. Trágyavilla
Más néven krokodilnak is hívják a hatalmas fogai miatt. Azonban pont ezek teszik lehetővé a szerves trágya és zöldtakarmány kényelmes mozgatását: a fogak közül nehezen csúszik ki a szálas termény.
5. Tolólap
Elsősorban a téli időszakban a hó eltakarítására használják. Emellett alkalmas még a talaj elegyengetésére is.
Meghálálja a törődést
Ahogy az összes munkakép, úgy a homlokrakodó rendszeres karbantartása is nagyon fontos. A nagy igénybevétel miatt érdemes rendszeresen átvizsgálni a gépet, hogy minden megfelelően működik-e.
1. Napi vizit
Indulást előtt érdemes átnézni a gépet, hogy ne érjen senkit meglepetés. Ilyenkor le kell ellenőrizni
- a motorolajszintet,
- a váltóolaj szintet,
- a hőfolyadék szintjét,
- és a hidraulika olajszintjét.
Ezek mind fontos tényezők ahhoz, hogy a gép megfelelően működjön a munka alatt. Sőt, ezeknek a rendszeres cseréje hozzájárul ahhoz is, hogy a gép minél hosszabb élettartamú legyen.
2. Zsírozás
A homlokrakodónak vannak olyan részei, melyek nagy terhelésnek vannak kitéve, ezért fontos a rendszeres kenésük. Ilyenek például a kardántengelyek és a függőcsapok. Ezek végzik el a munka nagy részét, ezért hosszú távon megéri rájuk vigyázni. Túlzott kopás esetén mindenképp cserélni kell ezeket az alkatrészeket.
3. Tisztítás
A munkagépek sok esetben sáros, esetleg trágyás terepen dolgoznak, ezért kifejezetten fontos a rendszeres tisztításuk. Ez nemcsak a gépkezelő közérzete miatt fontos, hanem azért is, mert olyan helyre is bekerülhet a kosz, ami a gép meghibásodásával járhat. A tiszta gép hatékony munkát jelent.
Ne veszítsd el az irányítást!
A homlokrakodók egyik legfontosabb tartozéka a joystick. Ez teszi lehetővé, hogy a gépet a legfinomabban lehessen irányítani.
Minden indulás előtt érdemes leellenőrizni a joysticket, hogy az megfelelően működik-e. A joystick meghibásodása akár balesetekhez is vezethet, ezért nagyon fontos, hogy mindig működőképes legyen.
Ennek a cseréje szerencsére nem bonyolult művelet. Mindenképp megéri azt a kevés időveszteséget, hogy biztonságosan dolgozhassunk a géppel.
Tűzön, vízen át
A homlokrakodó erősnek tűnik, és az is! Azonban ez a gép sem visel el mindent!
Minél zordabb – például sáros, trágyás – környezetben használjuk, annál nagyobb odafigyelést igényel. Ez főként akkor igaz, ha sok időn keresztül dolgozunk vele ilyen helyen.
Gondolj csak bele: a motornak sokkal nagyobb erőt kell kifejtenie, ha sáros terepen kell mozgásba lendítenie a gépet, mint száraz terepen. Tehát, a nehezített, például sáros terep nagyobb erőfeszítést igényel a gép részéről, ami az élethosszát is rövidítheti.
A homlokrakodók is igényelnek figyelmet, cserébe viszont megkönnyítik a munkákat. Rendszeres karbantartással és tisztítással sokáig a legjobb barátod lehet a feladatok elvégzésében.
Ha pedig homlokrakodó alkatrészre lenne szükséged, akkor nézz szét a FerWant kínálata között.