Barion Pixel

Mezőgazdasági alkatrészek széles választéka!

Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Kategóriák / Termékek

Így lesz tökéletes a bálázás

2023. 07. 07. 10:00:00
Így lesz tökéletes a bálázás
A bálázás folyamata a földművelés egyik utolsó feladata, de még itt is számos dologra kell figyelni, hogy tökéletes minőségű és formájú bálák készüljenek.

Korábbi bejegyzésünkben a kalászos termények betakarításának történetével ismerkedhettél meg.

Most a tökéletes bálázás rejtelmeibe avatunk be.

Mi az a bálázás?

A bálázás folyamata a földeken lévő szalma, vagy széna összegyűjtését, tömörítését jelenti. A bálázóképek különböző méretű és tömörségű bálát készítenek. A földeken kocka és kör alakú bálával találkozhatunk, méretük azonban eltérő lehet.

A bálázás folyamata segít, hogy a szénát, szalmát és más terményt könnyebben, biztonságosabban lehessen szállítani és tárolni.

A jó bálázás függ a termény minőségétől,        

●     a termény víztartalmától,      

●     a rendsodrástól,         

●     a bálázógép helyes felkészítésétől,

●     és a megfelelő eszközöktől.

Ezek mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy hibátlan bálák kerüljenek be a földekről.

A bálázás folyamata a földeken lévő szalma vagy széna összegyűjtését, tömörítését jelenti.

Bálázás előtt rendsodrás

A bálázás folyamata előtt először a lekaszált, földön elterülő terményt rendsodorni, azaz rendezni kell, hogy a bálázó könnyedén össze tudja gyűjteni azt. Ehhez először a rendsodrót és a rendsodró fogakat kell beállítani. Fontos, hogy a fogak ne menjenek túl mélyen a talajba, emiatt ugyanis felszedik a földet, így beszennyeződik a takarmány.

A rendsodrás másik feladata, hogy átforgassa a takarmányt és segítse a kiszáradását, ezzel elkerülhető például a penészedés.

A rendsodrás a bálázás egyik alapja, így érhető el, hogy a bála

●     a tökéletes formájú és

●     megfelelő sűrűségű legyen.
 

A tökéletes szalma

A bálázott termény minőségén is sok minden múlik.

Általánosságban elmondható, hogy 10-15 százalékos nedvességtartalmú terményeket a legjobb bálázni – természetesen vannak speciális igényű termények is. Ezek nem túl szárazak a későbbi felhasználáshoz, de a penészesedés sem fenyegeti azokat.

Ha túl vizes a termény, akkor az állategészségügyi kockázatot jelent például a penész miatt.

A bálázógép előkészítése

Mielőtt neki látnánk a bálázás folyamatának fontos, hogy a bálázógép már elő legyen készítve a munkára. Ezzel nemcsak időt, hanem pénzt is lehet spórolni.

1. Első lépésként alaposan meg kell tisztítani a gépet a szennyeződésektől, és a korábbi bálázás maradékaitól.

2. Ezután a mozgó alkatrészek ellenőrzése következik: meg kell győződni arról, hogy minden alkatrész megfelelően működik, mozgásképes.

3. A behúzó hengerek karbantartása kiemelten fontos, ugyanis, ha nedvesek, olajosak, esetleg sérültek a hengerek, akkor a háló feltekeredhet a felületükre, ami egyenetlen csomagoláshoz vezet.

Kötözőanyagok

A bálák formája és mérete eltérő, létezik

●     kis kockabála,

●     nagy kockabála,        

●     és körbála.

Mindegy, hogy melyik formát választjuk, a megfelelő kötözőanyag elengedhetetlen, hogy a bála megtartsa a formáját, a benne lévő termény pedig a minőségét, ugyanis a bála minőségét nagy százalékban a csomagolóanyag befolyásolja.

A tökéletes bálaháló

A bálahálókat leginkább a körbálánál alkalmazzák és több szempontnak is meg kell felelniük:

1. Szakítószilárdság: minél nehezebben szakad el a háló, annál könnyebb vele kemény bálát készíteni, és szállítani.

2. Nyúlékony anyag: hogy a bála tökéletes alakú és méretű legyen, fontos, hogy a háló ne legyen kemény, nyúlékony anyagból készüljön.

3. UV-védelem: a hálónak tűrnie kell az erős napfényt és UV-sugarakat, ugyanis előfordul, hogy a bála napokig, hetekig vagy akár hónapokig is kinn marad a szabad ég alatt.

Ha ezeknek a kritériumoknak nem felel meg a bálaháló, akkor az könnyen szakadáshoz, vagy eldeformálódott bálához vezethet.

A bálázás folyamata során a bálazsinegnek nagy erőt kell kibírnia, hogy egyben maradjon a bála.

Bálazsineg

A bálazsineg esetében is fontos, hogy minél nehezebben szakadjon el, ugyanis nagy erőt kell kibírnia, hogy a bála egyben maradjon.

Zsineg vásárlása előtt érdemes átgondolni, hogy milyen erősségűre van szükség, ugyanis nem mindegy, hogy könnyű kalászos, vagy nagy szártömegű szálas takarmány bálázásához használjuk.

Gyakori hibák

Ha a termény nem száradt ki megfelelően, akkor a bála belső része könnyen penészedésnek indulhat, ami a bálát használhatatlanná teszi.

Előfordulhat olyan eset is, hogy a körbála inkább egy tojásra hasonlít. A hibát ilyenkor a bálázógépben, vagy a terményben kell keresni:

●     előfordulhat, hogy a bálázógép nem tömörít megfelelő mértékben,

●     vagy a termény nem száradt ki megfelelően, így a gép nem tudja jól tömöríteni.

Ez amellett, hogy nem nyújt szép látványt problémás is, ugyanis ezek a bálák könnyen beázhatnak és megromolhatnak. Ilyenkor a bála megbontása javasolt.

Helyes tárolás

Ha a bálára nincs azonnal szükség, akkor helyes tárolással akár hónapokig megőrizhető a minősége.

1. Ha egyesével, azaz egymás mellett vannak elhelyezve, akkor csak arra kell figyelni, hogy a bálák ne érjenek össze, ez segíti a szellőzést, és a hosszabb eltolhatóságot.

2. Ha kazalban, azaz egymás tetején vannak a bálák, akkor mindenképp szükséges letakarni, ha szabad ég alatt vannak. Ezzel elkerülhető, hogy víz folyjon a bálák közé és megromoljon a termény. Ez elkerülhető légáteresztő takarófóliával, amely megvédi a bálát az esőtől, és a szellőzést is lehetővé teszi.

A megfelelő előkészületekkel és eszközökkel a hibák kiküszöbölhetőek, és hibátlan bálák készíthetők, amelyek megfelelnek minden előírásnak.

A Ferwant kínálatában minden bálázáshoz szükséges alkatrész és eszköz megtalálható a gyors és hatékony munkához.

Image