Barion Pixel

Mezőgazdasági alkatrészek széles választéka!

Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Kategóriák / Termékek

Szántás: miért fontos és hogyan csináljuk jól?

2023. 10. 13. 13:07:28
Szántás: miért fontos és hogyan csináljuk jól?

A szántás nem csupán a földművelés egyik technikája, hanem egy művészet is, amelynek megfelelő elvégzése elengedhetetlen a termőföld optimális kihasználásához és a jó terméshozamhoz.

Korábbi cikkünkben a tárcsa beállításának fontosságáról írtunk. Szót ejtettünk arról is, hogy mi a jó tárcsázás titka.

Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy pontosan mi az a szántás, miért van rá szükség, és miért fontos, hogy jól csináljuk.

Mi az a szántás?

A szántás egy mezőmunka, amely során a földművelők a talajt megművelik és felbolygatják a talajrétegeket. A művelet során a szántóföldet egy úgynevezett ekével művelik meg, majd az elkészült árkokban található talajt vissza simítják a szántás irányába.

A mezőgazdaság az emberiség egyik legősibb foglalkozása, és a szántás az egyik alapvető mezőmunka, amely hozzájárul az élelmiszer termeléshez. A szántás a mai napig fontos mozzanat a mezőgazdaságban dolgozóknak. Nézzük meg, hogy miért olyan fontos a szántás.

A szántás több, mint talajforgatás

A szántás nemcsak hobbimunka, több fontos célja van. Ezek mindegyike hozzájárul ahhoz, hogy javuljon a föld minősége, ezáltal pedig jobb legyen a termés.

Talajlazítás

A szántás révén a talajrétegek alaposan összekeverednek és a talaj tömörsége is csökken.

A szántás révén a talajrétegek alaposan összekeverednek, és a talaj tömörsége is csökken. Ez lehetővé teszi a növények gyökereinek jobb légzését és könnyebb terjeszkedését. Ha a növény gyökérzete erős, akkor a termény is jobb lesz.

Növényi maradványok kezelése

A szántás során a növényi maradványok, mint például a szárak és gyökerek, bekerülnek a talajba. Ezek a maradványok fontos tápanyagforrások, a szántás segítségével pedig jobban elkeverednek a talajjal.

Gyomirtás

A szántás során a gyomnövények gyökerei megsérülnek, és a talajfelszínről eltűnnek. Ezáltal a szántás hatékony eszköz a gyomok elleni küzdelemben.

Talaj előkészítése

A szántás előkészíti a talajt a vetésre vagy ültetésre. A megművelt talaj ideális környezetet teremt a növények számára.

Növénytermesztési hatékonyság

A jól elvégzett szántás növeli a terméshozamot, mivel a növények jobban hozzáférhetnek a talaj tápanyagaihoz és vizéhez.

 

Hogyan lehet jól szántani?

A szántás a megfelelő technikával lesz maximálisan hatékony.

A szántásnak megfelelő technikával kell elvégezni annak érdekében, hogy maximális hatékonyságot érjünk el. Néhány fontos szempont a jó szántás eléréséhez:

● Szántóföld előkészítése: Először is, a szántóföldet megfelelően elő kell készíteni. A növényi maradványokat össze kell gyűjteni vagy aprítani kell, hogy egyenletesen keveredjenek a talajjal.

● Megfelelő eszközök: Fontos a megfelelő szántóeszköz kiválasztása és karbantartása. A szántóeszköznek megfelelően kell működnie, hogy ne okozzon problémát a szántás során.

● Irány és mélység: A szántás során fontos a megfelelő irány és mélység megtalálása. A túl mély szántás káros lehet a talajra, míg a nem elég mély szántás nem lesz hatékony.

● Időzítés: A szántást megfelelő időben kell elvégezni. Ha túl vizes a talaj, akkor a földbe kerülő növényi maradványok rothadásnak indulnak, ami rontja a talaj minőségét. Ha túl száraz a talaj, akkor pedig rögök képződnek a felszínen, amit nehéz és időigényes eltüntetni.

● Talajvizsgálat: A talajvizsgálatok segíthetnek meghatározni, milyen műtrágyák szükségesek a talajhoz a szántás előtt.

A szántás tehát alapvető mezőmunka, amely kulcsszerepet játszik a mezőgazdaságban. Megfelelő elvégzése segíti a termőföld minőségének és terméshozamának javítását, és hozzájárul az élelmiszer termelés fenntarthatóságához.

Szántsunk, vagy ne szántsunk?

Bár a szántás hagyományos talajművelési módszereknek tekinthetők, egyre többen hangoztatják, hogy nem szükséges a talajt ilyen mértékben megmozgatni.

Még mindig folynak szakmai viták ebben a kérdésben. Azok, akik a forgatás nélküli talajművelés hívei, úgy vélik, hogy a talajt nem szabad túl sokat mozgatni, mint ahogyan azt a hagyományos szántás és ekézés teszi, ez szerintük ugyanis inkább rontja a talaj minőségét, mint javítja.

Megtérül a jó szántás

Azok, akiknek fontos a szántás tudják, hogy ha nem állítjuk be megfelelően az ekét, akkor a szántás minősége sem lesz megfelelő alapja a következő gazdasági évnek. A talajművelés – ideértve az őszi mélyszántást is – célja a talaj termőképességének megőrzése és növelése, javítva ezzel a talaj víz-, hő-, levegő- és tápanyagellátását.

Az egyenletes mélységű szántással biztosítani tudjuk, hogy a talaj télen megfelelő mennyiségű csapadékot tudjon eltárolni. Ezenkívül, ha a talaj felszínén megfelelő méretű rögöket hagyunk, akkor a fagy hatékony porhanyító munkát tud végezni. Ez utóbbit sajnos egyre ritkábban tudjuk megtapasztalni.

Ne járjon se orron, se sarkon!

A szántás csak akkor lesz jó, ha az ekeváz a talajjal párhuzamosan áll a folyamat közben.

Ezért rendkívül fontos, hogy az eke beállításait megfelelően végezzük el. Azoknak, akik most kezdik agrár karrierjüket, vagy csak most lépnek be a mezőgazdaság világába fontos, hogy tisztában legyenek az eke helyen beállításával.

A szántás csak akkor lesz jó, ha az ekeváz a talajjal párhozamosan áll a folyamat közben. Ha nem, akkor az eke vagy orron, vagy sarkon fog járni. Ez pedig rossz szántást eredményez.

A helyen beállításhoz fontosak a megfelelő alkatrészek. A FerWantnál mindent megtalálsz, ami a szántáshoz kellhet.

Image