Barion Pixel

Mezőgazdasági alkatrészek széles választéka!

Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Kategóriák / Termékek

Tárcsa beállítása: sok múlik rajta

2023. 09. 26. 09:25:12
Tárcsa beállítása: sok múlik rajta

A tárcsázás első mozzanata mindig a tárcsa beállítása. Ha ez elmarad, akkor bizony több problémával is szemben találhatjuk magunkat.

Korábbi cikkünkben a tárcsa alkatrészeire és a cseréjük fontosságára hívtuk fel a figyelmet. Most arról fogunk beszélni, hogy miért kell megfelelően beállítani a tárcsát, és mire kell figyelni.

Miért kell a tárcsa beállítása?

A mezőgazdasági tárcsa beállítása nagyon fontos a munkafolyamatok hatékonyságához és a talaj megfelelő kezeléséhez. Ha nincs megfelelően beállítva a tárcsa, akkor a művelet sem lesz hatékony, a földet nem tudjuk megfelelően átfogatni.

Mindenre kihat a tárcsa állapota

Ha nincs megfelelően felkészítve, azaz beállítva, akkor a rossz munka több mindent is befolyásol.

Hatékonyabb talajművelés

A helyesen beállított tárcsák jobban művelik a talajt. Ha a tárcsalevelek megfelelő mélységbe hatolnak be a földbe, akkor hatásosabban lazítják meg a talajt. Ez később segíthet, hogy a növények gyökerei mélyebbre tudjanak menni, így a termény is egészségesebb, erősebb lesz.

Növényi maradványok

A tárcsa beállítása azért is fontos, mert a földeken maradt növényi maradványokat könnyebb legyen a talajba keverni. Ezek a növényi maradványok, ha megfelelő mélységbe kerülnek a földbe, akkor ott lebomlanak és később jó minőségű táplálékot fognak nyújtani a veteménynek.

Gyomirtás

A jól beállított tárcsa hatásosabban veszi fel a harcot a gyomokkal szemben. Ez segíti növelni a termény minőségét is, ugyanis gyomok nélkül a veteménynek nem kell megküzdeni a vízért és a tápanyagokért.

Talajkeménység

A tárcsa beállítása csökkenti a talajkeménységet - amennyiben jól van beállítva.

A jól beállított tárcsa csökkenti a talajkeménységet és sokkal jobban át tudja forgatni a talajt. Ez hozzájárul a talaj vízelvezető képességének növeléséhez és a föld könnyebb levegőzéséhez is.

Üzemanyag spórolás

A helyesen beállított gépek hatékonyabban működnek, és kevesebb üzemanyagot használnak. Ez hozzájárul a költségek csökkentéséhez és a fenntartható mezőgazdasághoz.

 

Rögtön látszik, ha nem jó a tárcsabeállítás

A hanyag tárcsázásnak több ismérve is van, ezeknek pedig a legfőbb oka a tárcsa nem megfelelő beállítása. Ezek a problémák rögtön szembe ütköznek ahogy elkezdődik a tárcsázás.

Rögös talaj

Nagyon fontos a tárcsázás mélysége, tehát hogy a tárcsa megfelelő mélységben forgassa át a földet. Ha a tárcsa túl mélyre megy, akkor a felszínre kerülő rögök nagyok lesznek. Ezeket vetés előtt aprítani kell majd, ami plusz időt és energiát jelent. 

Műveletlen sávok

Emellett minden mezőgazdász szeretné, ha a föld alaposan és megfelelően fel lenne tárcsázva. Ez pedig azt jelenti, hogy a tárcsázás után ne legyenek kihagyott sávok. Ha mégis előfordul, akkor emiatt többször is át kell majd menni a terülten, ami plusz munkával jár.

Hogy ezeket elkerüljük érdemes néhány dolgot betartani, hogy a tárcsázás hatékony, minőségi és gyors legyen.

Tárcsa beállítása: így kell csinálni

Ahogy minden munkafolyamatnak, és gép előkészítésének, úgy a tárcsa beállításának is megvannak a maga szabályai. Ha ezeket betartjuk, akkor biztosan hatékony lesz a tárcsázás.

●    Állítsuk sűrűre a tárcsaleveleket. Így biztosak lehetünk abban, hogy nem lesznek kihagyott sávok, és túl mélyre sem fog menni a tárcsa, ami rögöket okozna.

●    Fontos az is, hogy az első és hátsó tárcsasort egymástól csúsztatva állítsuk be. Ezzel is a megmunkálatlan sávokat tudjuk elkerülni. Emellett a két tárcsasor hatékonyabban forgatja át a talajt.

●    A tárcsákat a haladási irányhoz képest 35-55 fokos szögben érdemes beállítani. Ha ennél kisebb, akkor nem hatékony a tárcsázás, ha nagyobb akkor pedig a tárcsalevelek túlságosan összetörik, porítják a földet.

Lassan, de biztosan! 

A tárcsa beállítása mellett a tárcsázás sebessége is nagyon fontos a hatékony és megfelelő munkához. Hogy miért? Mert minél gyorsabban húzzuk a tárcsát, az annál felületesebben dolgozik. 

A gyors tárcsázás miatt a tárcsalevelek nem képesek mélyre menni földben, csak „simogatják” azt, ezért a tárcsázás mondhatjuk, hogy felesleges. Tárcsázás közben mindig érdemes figyelemmel követni, hogy a tárcsa megfelelő mélységben, megfelelő minőségben dolgozik-e, hogy elkerüljük a felesleges munkát.

Mennyi az annyi?

Hogy segítsük a tárcsázásod eláruljuk, hogy a legeredményesebb tárcsázás 6-12 km/h sebességgel történik! Ennél lassabban és gyorsabban sem érdemes haladni.

Az optimális tárcsázás 6-12 km/h sebességgel történik.

Tárcsától is függ a jó munka

A művelés mélysége azonban nemcsak a sebességen és a jó beállításon múlik. Maga a tárcsa is meghatározza, hogy milyen mélységig fognak a tárcsalevelek a földbe lemenni.

●    Könnyű tárcsa: kevesebb mint 15 centiméter

●    Nehéz tárcsa: körülbelül 20 centiméter

●    Szupernehéz tárcsa: 15-30 centiméter

Utóbbit sok esetben szántásra is használják. Hiába szeretnénk kevesebb, mint 15 centiméteres mélységben tárcsázni, ha szupernehéz tárcsával dolgozunk.

Alkatrészek

A fentebb leírtak mellett a tárcsa beállítása függ az alkatrészek állapotától is. Ütött-kopott alkatrészekkel ugyanis nem lehet megfelelően beállítani a tárcsát, ami kihat a munkára is.

Azokat az alkatrészeket, amelyek már elhasználódtak érdemes lecserélni mielőtt belevágnánk a munkába. Ezzel nemcsak a dolgunkat könnyítjük meg, hanem elkerülhetjük a sérüléseket, baleseteket is.

A tárcsa alkatrészek beszerzésében a FerWant tud segíteni. Minden tárcsaalkatrész megtalálható nálunk széles választékban.
Image