Barion Pixel

Mezőgazdasági alkatrészek széles választéka!

Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Kategóriák / Termékek

Tárcsázás a jó termés titka

2023. 09. 05. 18:02:00
Tárcsázás a jó termés titka

A tárcsázás amilyen egyszerű folyamatnak tűnik, olyan fontos szerepe van a mezőgazdaságban. A megfelelő tárcsázásnak azonban megvannak a titkai.

Korábbi cikkünkben a munkalámpa fontosságáról és azok fajtáiról írtunk bővebben. Most a mezőgazdaság újabb munkafolyamatával, a tárcsázással fogunk megismerkedni.

Mi az a tárcsázás?

A tárcsázás a földművelés egy fontos eleme. A tárcsázással a földet lazítjuk, keverjük, és aprítjuk. Laikus szemmel a tárcsázás nem tűnik nagy munkának, azonban a termés minőségében és mennyiségében nagy szerepe van.

Mi az a tárcsa?

A tárcsa egy olyan eszköz, amit a mezőgazdaságban előszeretettel használnak. A tárcsa maga nem egy különálló gép. A tárcsát egy munkagép, például traktor vontatja, a tárcsalevelek pedig a talajsúrlódás hatására forognak.

Többféle tárcsát különböztetünk meg egymástól:

  • egysoros-szimmetrikus,
  • egysoros-aszimmetrikus,
  • kétsoros “X” elrendezésű,
  • kétsoros “V” elrendezésű.

Hogy melyik tárcsa a legjobb az függ a föld, a termény minőségétől és a területtől is.

Mire való a tárcsázás?

A tárcsázás folyamata során a föld felső rétegét forgatjuk, vagyis átkeverjük.

A tárcsázás elsődleges feladata, hogy a föld megfelelő minőségű legyen a vetéshez. A tárcsázással a föld felső rétegét forgatjuk, vagyis átkeverjük. Mindeközben a tárcsalevelek a nagyobb földdarabokat széttörik, aprítják. Ezzel elkerülhetőek a nagyobb földdarabok a felszínen, amelyek akadályoznák a növények növekedését.

Ezzel a technikával a tarlómaradványokat és a trágyát egyenletesen el lehet osztani a földben, ami jobb, táplálóbb földet biztosít majd a következő szezonra.

Javul a minőség

Ősszel a tárcsázás egyik feladata, hogy a tarlómaradvány a földbe kerüljön, ahol lebomlik és táplálja a következő évi termést. Azonban ez csak egy ok, amikért a tárcsázásra szükség van az aratás után.

A tárcsázás egyik fő funkciója, hogy a talaj megőrizze a nedvességtartalmát. A föld az aratás után néhány nappal hajlamos kiszáradni, kicserepesedni. Tehát keményre szárad. Ezt kell megakadályozni a tárcsázással. A föld felső rétegének átmozgatásával elkerülhető, hogy a föld kemény legyen és hogy a nedvesség egyszerűen elpárologjon belőle.

A tárcsázott földnek a vízfelszívó képessége is javul. A kicserepesedett, kemény föld jóval kevesebb vizet szív fel, mint a tárcsával megmunkált. A kemény földről egyszerűen lefolyik a víz, míg a megmunkált könnyebben, szinte azonnal magába szívja.

Kedvezőbb termés

Tavasszal a vetés előtt is érdemes tárcsázni. Ilyenkor fontos a gaztalanítás és a föld puhítása, hogy könnyebb legyen a vetés. Ahogy ősszel, úgy tavasszal is fontos, hogy a föld ne legyen cserepes, száraz, és hogy megfelelő legyen a vízelszívó képessége.

A termény minősége nagyban függ a tárcsázástól. A tárcsázásnak köszönhetően a föld megfelelő minőségű lesz a növények számára: egyenletesen eloszlik benne a tápanyag. Ezzel elkerülhető, hogy a termény a túl sok trágya miatt kiégjen, vagy egyáltalán ne kapjon tápanyagot.

A tárcsázás egyik fő funkciója, hogy a talaj megőrizze a nedvességtartalmát.

Hogyan kell tárcsázni?

Ahogy minden munkafolyamatnak, úgy a tárcsázásnak is vannak szabályai.

  • Egyrészt fontos a tárcsázás mélysége, tehát hogy a tárcsa megfelelő mélységben forgassa át a földet. Ha a tárcsa túl mélyre megy, akkor a felszínre kerülő rögök nagyok lesznek. Ezeket vetés előtt aprítani kell majd, ami plusz időt és energiát jelent. 
  • Másrészt szeretnénk, ha a föld alaposan fel lenne tárcsázva. A megfelelő tárcsázás után nincsenek elhagyott sávok. Ha mégis előfordul, akkor emiatt többször is át kell majd menni a terülten, ami plusz munkával jár.

Hogy ezeket elkerüljük érdemes néhány dolgot betartani, hogy a tárcsázás hatékony, minőségi és gyors legyen:

  1. Állítsuk sűrűre a tárcsaleveleket. Így biztosak lehetünk abban, hogy nem lesznek kihagyott sávok, és túl mélyre sem fog menni a tárcsa.
  2. Fontos az is, hogy az első és hátsó tárcsasort egymástól csúsztatva állítsuk be. Ezzel is a megmunkálatlan sávokat tudjuk elkerülni.
  3. A tárcsákat a haladási irányoz képest 35-55 fokos szöget érdemes beállítani. Ha ennél kisebb, akkor nem hatékony a tárcsázás, ha nagyobb akkor pedig a tárcsalevelek túlságosan összetörik, porítják a földet.

Súlytól is függ a mélység

A művelés mélysége azonban nemcsak a sebességen és a beállításon múlik. Maga a tárcsa is meghatározza, hogy milyen mélységig fognak a tárcsalevelek a földbe lemenni.

  • Könnyű tárcsa: kevesebb mint 15 centiméter
  • Nehéz tárcsa: körülbelül 20 centiméter
  • Szupernehéz tárcsa: 15-30 centiméter

Utóbbit sok esetben szántásra is használják.

Nincs száguldozás!  

A tárcsázás sebessége kulcsfontosságú a hatékony és megfelelő tárcsázáshoz. A legeredményesebb tárcsázás 6-12 km/h sebességgel történik! Minél gyorsabban húzzuk a tárcsát, az annál felületesebben dolgozik.

A gyors tárcsázás miatt a tárcsalevelek nem képesek mélyre mennyi földben, csak „simogatják” azt, ezért a tárcsázás mondhatjuk, hogy felesleges. Tárcsázás közben mindig érdemes figyelemmel követni, hogy a tárcsa megfelelő mélységben, megfelelő minőségben dolgozik-e, hogy elkerüljük a felesleges munkát.

A tárcsázás sebessége kulcsfontosságú a hatékony és megfelelő tárcsázáshoz.

Ütött-kopott? Cseréljük!  

Ahhoz, hogy a tárcsa megfelelően dolgozzon, fontos, hogy az egyes alkatrészek is megfelelő minőségűek legyenek. A kopott, nem megfelelő alkatrészek miatt a tárcsázás sem lesz hatékony.

Ezért fontos minden alkatrészt átnézni:

  • csapágyakat,
  • távtartókat,
  • csapokat,
  • és a tárcsaleveleket is.

Ha ezek az alkatrészek ütöttek, kopottak, akkor mindenképp cserélni kell azokat. A Ferwant oldalán többféle tárcsa alkatrész is rendelkezésre áll. Ne az alkatrészeken múljon a tárcsázás minősége!

Tartalomhoz tartozó címkék: mezőgazdaság vetés
Image